See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter & konsulttjänster inom akustik, buller, vibrationer, brand, el, tele, data, byggnadskonstruktion, mark, VA, geoteknik & miljö
Beskrivning: Varmt välkomna att lämna ert anbud i upphandlingen av tekniska konsulter & konsulttjänster inom akustik, buller, vibrationer, brand, el, tele, data, byggnadskonstruktion, mark, anläggning, VA, geoteknik samt miljö . Upphandlingen är indelad i 6 olika delområden baserat på kompetens. Alla kvalificerade anbud kommer att antas. Beställarna har behov av att konsulter i pågående uppdrag ska kunna utföra uppdrag plats hos och med beställaren. Avtalet är ett ramavtal med särskild fördelningsnyckel, där den avtalade konsultfirman med den offerada konsulten som bäst besvarar beställarens behov kommer att avropas. Avtalet medger också att avrop kan erhållas genom förnyad konkurrensutsättning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92805:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster