207206-2020 - ResultatSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Endoskopidiskmaskiner till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN19-0417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av endoskopidiskdesinfektorer inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick,
— Klinisk och teknisk dokumentation
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen
— Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
— Utrustningen kommer att placeras på Endoskopienheten på Västmanlands sjukhus Västerås.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser att teckna kontrakt gällande ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlag med bilagor.
Köparens beräknade kommande behov uppgår till 5 stycken utrustningar under avtalsperioden, behovet är uppskattat och utgör endast riktvärden. Behovet kan komma att Under- eller överstigas. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191100 Steriliseringsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen