207233-2018 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemtekniska konsulttjänster Linköping
Referensnummer: UH-2017-532
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings kommun inbjuder till anbudsgivning avseende IT-konsulttjänster inom följande två anbudsområden:
— IT-infrastruktur,
— Nätverksteknik.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med tre leverantörer per anbudsområde och därigenom säkra Kommunens behov av IT-konsulttjänster och att tillsammans med eller leverantörerna skapa en flexibel, nära, robust och kostnadseffektiv konsultförsörjning.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - IT-infrastruktur
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2 - Nätverk och datakommunikation
Del nr: 2