2. Förfarande
Förfarande
Titel: Försäkringsförmedlartjänster
Beskrivning: Regionen avser upphandla traditionella försäkringsförmedlartjänster som stöd i arbetet med att tillgodose organisationens behov av optimala försäkringslösningar och skadehantering. Med traditionella försäkringsförmedlartjänster menas bl.a. att: lägga fram eller föreslå försäkringsavtal samt utföra annat förberedande arbete, för regionens räkning upphandla och ingå försäkringsavtal enligt LOU, rådgivning, skadeförebyggande arbete, implementering och bistå vid förvaltning och fullgörande av försäkringsavtal samt det som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66510000 Försäkringar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108208:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster, 66518100 Försäkringsmäkleri