2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp av betalkortsdata
Beskrivning: Tillväxtverket avser anskaffa betalkortsdata för att bistå Danmark och Färöarna i arbetet med upprättande av nordiskt jämförbara turistsatelliträkenskaper inom projektet ”Measuring regional tourism and tourism’s environmental impact in the Nordics”. Inköpet avser data gällande år 2022–2024 för tabell 1–3 (utgifter rörande turismtyperna inkommande, inhemsk respektive utgående turism) i turistsatelliträkenskaperna. Turistutgifter ska fördelas per produktgrupp dels nationellt, dels nedbrutet på regional och kommunnivå för respektive år. De data som Tillväxtverket önskar använda kan endast tillhandahållas av Visa och Mastercard. De är de enda aktörer som uppfyller kraven på volym (tillräcklig marknadspenetration / tillräckligt antal transaktioner) för att kunna redovisa årsvisa uppgifter för Danmark och Färöarna på kommun- och regionnivå, samtliga turismtyper och samtliga angivna produktgrupper, för att tillgodose de behov som finns för att få nordiskt jämförbara data.
Intern identifierare: Ä 2025-735
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79330000 Statistiktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000