207384-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägledning och rådgivning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Introduktion till arbete 2018
Referensnummer: Af-2018/0021 6637
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312300 Vägledning och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i ramavtalsupphandling av arbetsförberande insatser under samlingsnamnet Introduktion till arbete 2018.
Tjänsten består av 3 arbetsförberedande delar:
— Del 1: Kartläggning,
— Del 2: Orientering inför arbete,
— Del 3: Arbetsprövning.
Genom samtliga delar tillkommer individanpassade hälsa och friskvårdsaktiviteter samt, vid behov, bearbetande insatser för deltagare som upplever psykologiska hinder kopplade till arbetslivet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79634000 Yrkesvägledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen.
Beskrivning av kontraktsföremålet.
Nuvarande avtal för tjänsten Introduktion till arbete löper ut i juni 2018. Efter genomförd marknadsanalys har Arbetsförmedlingen konstaterat ett fortsatt behov av tjänsten och bedömt att den ska upphandlas på nytt. Därmed inbjuder Arbetsförmedlingen till att lämna anbud i den aktuella ramavtalsupphandlingen av arbetsförberande insatser under samlingsnamnet Introduktion till arbete 2018.
Tjänsten består av följande tre (3) arbetsförberedande delar:
Del 1: Kartläggning.
Del 2: Orientering inför arbete.
Del 3: Arbetsprövning.