Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bohagstransporter Utrikes
Referensnummer: FM2019-1501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transporter av privat bohag (dörr till dörr) för utlandstjänstgörande personal. Under 2017 genomfördes drygt 100 bohagstransporter till och från Sverige, och till och från destinationer runt om i världen till ett värde om ca 6,5 MSEK. Större delen av bohagstransporterna äger rum under sommarhalvåret med tyngdpunkt på månaderna juni, juli och augusti.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bohagstransporter Utrikes - Europa
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bohagstransporter
Bohagstransporter Utrikes - Övriga världen
Del nr: 2