Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Frukt, grönsaker, potatis och ägg.
Referensnummer: RJL 2016/3785
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hela Region Jönköpings läns behov av färsk frukt, färska grönsaker, potatis och färska ägg.
Omfattning:
Region Jönköpings län avser att upphandla Livsmedel – Frukt, grönsaker, potatis och ägg – RJL 2016/3785. Upphandlingen avser hela Region Jönköpings läns behov av färsk frukt, färska grönsaker, potatis och färska ägg. Fruktlådor ingår ej.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen