207507-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Städning av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Himmelstalundshallen, Mässhallarna, Stallet, Friidrottsarenan
Referensnummer: UH-2018-114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städtjänster inom Himmelstalundsområdet i Norrköping bestående av Himmelstalundshallen, Mässhallarna inklusive ishallen Stallet och den nya Friidrottsarenan. Objekten har en total yta om ca 13 700 kvm och omfattar bland annat. idrottshallar och evenemangslokaler med tillhörande utrymmen. Objekten som omfattas framgår av 06.5 Objektförteckning.
Upphandlingen avser att teckna avtal för tjänsterna beträffande tjänsteområde SE (städning) enligt AFF 15, dessa beskrivs i handling 06.4 Tjänstebeskrivningar. Beräknad avtalsstart är 2019-05-01. För att tillgodose B:s krav på städning avser B att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Städ