207508-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjursbekämpning ARL/BMA, GOT, MMX
Referensnummer: SDH2018-00090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ett åtagande för Skadedjursbekämpning där leverantören ansvarar för ett grundåtagande. Grundåtagandet omfattar att genom inspektioner identifiera behov för att proaktivt samt akut bekämpa samtliga skadedjur som vållar olägenhet, skada, obehag eller smittspridning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skadedjursbekämpning Arlanda/Bromma
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar ett åtagande för Skadedjursbekämpning där leverantören ansvarar för ett grundåtagande. Grundåtagandet omfattar att genom inspektioner identifiera behov för att proaktivt samt akut bekämpa samtliga skadedjur som vållar olägenhet, skada, obehag eller smittspridning. Flygplatsernas byggnader så som terminalbyggnader, parkeringshus, soprum och lastkajer och dess omedelbara närhet omfattas. Vidare ingår ljusbrunnar samt brunnar. Med skadedjur anses samtliga skadedjur, exempelvis gnagare (råttor och möss), insekter (t ex. kackerlackor, flugor, getingar), och fåglar.
Akuta åtgärder kan påkallas av Swedavia och skall följas av ett aktivt arbete från Leverantören att bekämpa problemet.
I inspektionsarbetet ingår att rekommendera åtgärder som antal och typ av fällor samt placering av dessa. Utöver detta ingår också att rekommendera och föreslå eventuella andra åtgärder som kan minska risk för skadedjur som förändringar av närmiljö, exempelvis att ta bort buskage, flytta/ta bort sopkorgar.
I grundåtagandet ingår att Leverantören ansvarar för att åtgärder utförs genom utplacering av erforderlig utrustning i enlighet med vad som identifierats vid inspektionerna under förutsättning att Swedavia inte nekar utplacering.
Fällor som används skall uppfylla i avtalet ställda krav. Leverantören ska utföra sitt uppdrag enligt gällande lagstiftning inom berörda områden, t ex Miljöbalken, EU:s biocidförordning och nationell rätt om bekämpningsmedel. Leveratören ska arbeta i enlighet med Integrated Pest Management eller motsvarade. Detta innebär bl.a att förebyggande arbete, analys och utvärdering av metoder utan kemiska bekämpningsmedel är viktiga delar i skadedjurbekämpningen.
Skadedjursbekämpning Göteborg
Del nr: 2
Skadedjursbekämpning.
Skadedjursbekämpning Malmö
Del nr: 3