207512-2019 - ResultatSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem miljö- och hälsoskydd
Referensnummer: MOKN 2018/00054-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar åtgande i enlighet med Avtal samt tillhörande bilagor verksamhetssystem miljö- och hälsoskydd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerås stads miljö- och hälsoskyddsförvaltning behöver ett snabbt, stabilt, effektivt och ändamålsenligt verksamhetssystem, som stöder en digital processbaserad handläggning inom nämndens ansvarsområden. Förvaltningen söker ett heltäckande avtal för systemet samt en dokumenterad ansvarsfördelning mellan leverantör och förvaltning. Målsättningen är också att den lösning som upphandlas stöder de integrationer som förvaltningen behöver, som koppling till kommunens fakturasystem, e-arkiv och kartportal samt möjliggör e-tjänster för till exempel anmälningar, ansökningar, klagomål och publicering av förvaltningens eget data för allmänheten. Förvaltningen vill även ta höjd för framtida digital utveckling.
Det är viktigt att lösningen är säker och klarar av de krav på personuppgiftshantering som ställs i dataskyddsförordningen.