207531-2017 - ÄndringSverige-Tanumshede: Undervisning och utbildning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leksaker, Skapa-material samt Cyklar och Barnvagnar.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet i denna upphandling är Tanums kommun org.nr: 212000-1348. Tanums kommun genomför upphandlingen, meddelar tilldelningsbeslut samt tecknar avtal. Angivna organisationer är avropsberättigade enligt avtalets villkor och kommer att nyttja avtalet.
Följande kommuner och bolag är avropsberättigade i upphandlingen:
Kunskapsförbundet Väst, Lysekils kommun, Munkedals kommun, Sotenäs kommun, Strömstads kommun, Tanums kommun, Trollhättans Stad, Uddevalla kommun och Vänersborgs kommun.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för successiva avrop utifrån behov, inom vart och ett av upphandlingens områden där avropsberättigade får en Leverantör på kategorin Skapa-material, Cyklar I, Cyklar II respektive Barnvagnar samt 2 Leverantörer på Leksaker.