207543-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster för Aptic ARC Collect och juridiska tjänster avseende hantering av fordringar
Referensnummer: 2.7.5-4248-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser upphandling av en konsult som ska utföra tekniska tjänster i Aptic ARC Collect och även bistå med juridiska tjänster, bl.a. i rådgivning avseende hantering av fordringar. Vidare ska konsulten tillhandahålla utbildning och undervisning avseende Aptic ARC Collect till Kammarkollegiets systemförvaltare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212217 Programvaruutvecklingstjänster för transaktionsbehandling, 72232000 Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara, 79111000 Juridisk rådgivning, 79940000 Inkasso
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska konsulttjänster för Aptic ARC Collect
Och juridiska tjänster avseende hantering av
Fordringar.
Konsulten ska bl.a. utföra följande arbetsuppgifter:
— Övervakning av Aptic ARC Collect för den löpande verksamheten,
— Justeringar och förbättringar i systemet avseende brev, åtgärdsflöden och schemalagda jobb,
— Rättningar och mindre buggfix avseende funktionalitet som inte är standard i systemet,
— Juridisk rådgivning avseende inkassohantering i allmänhet och hantering av fordringar i synnerhet,
— Rådgivning avseende Aptic ARC Collect,
— Utveckling av ny funktionalitet för att förbättra handläggningen av inkassoärenden,
— Tillhandahålla utbildningar i syfte att möjliggöra för Kammarkollegiet att på sikt själva överta övervakningen/driften av Aptic ARC Collect.
Tjänsterna kommer till större delen att utföras på distans men kommer även vid behov att utföras på Kammarkollegiets lokaler på Birger Jarlsgatan 16 Stockholm eller i våra nya lokaler på Slottsbacken i Gamla stan (tidigast från 1 november 2020).
Alla frågor om förfrågningsunderlaget ställs till och besvaras av Kammarkollegiet via Tendsign. Frågor besvaras och förmedlas till samtliga anbudshämtare via TendSign, alla frågor och svar som publiceras är avidentifierade.