207562-2022 - ResultatSverige-Falkenberg: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel
Referensnummer: SVN2021-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av maskindiskmedel, tork -och sköljmedel, granuler och rengöringsmedel etc. till kommunens diskmaskiner för storkök samt tillhandahållande av nödvändig doseringsutrustning inklusive service och reparation.
Inbjudan
Falkenbergs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet av servicerelaterade (dosering) Maskindiskmedel och övriga diskrelaterade rengöringsmedel. De mest frekventa artiklarna finns specificerade i bilaga 2.
Denna offentliga upphandling ska leda till ramavtal som tecknas med en leverantör. Anbudsgivning sker enligt villkor i detta upphandlingsdokument. Upphandlande enhet enligt ovan, som är juridisk motparter, är fortsättningsvis benämnd beställaren och potentiell avtalsleverantör är benämnd leverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39832000 Diskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen