Upphandlingen av ramavtal för tekniska konsulttjänster ska tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster inom olika kompetensområden genom avrop, när verksamhetsbehov uppstår.
Beställaren ska kunna köpa tjänster som är anpassade för det specifika verksamhetsbehovet. Behov för avrop av konsulttjänster är oftast inom entreprenader för ny- eller ombyggnation.
Denna upphandling omfattar konsulttjänster gällande 3 områden: arkitekt, brandskyddsdokumentation samt elprojektering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Brandskyddsdokumentation
Del nr: 2
El, tele och transportsystem
Del nr: 3