207633-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Nyhetsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital medie- och omvärldsbevakning
Referensnummer: 257/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Politiker, kommunikatörer och övriga anställda hos Beställaren behöver kontinuerligt tillgång till mediers innehåll samt information på Internet. Detta för att kunna bevaka vilken bild som genom media förmedlas till allmänheten och bransch kring frågor som berör respektive verksamhets intresseområden. Avsikten är att samordna Beställarens behov av omvärldsbevakning genom att upphandla en digital medie- och omvärldsbevakningstjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72313000 Datafångsttjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen