207676-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slottsarkitekt som generalkonsult. Förvaltningsstöd i kulturhistoriska miljöer. Drottningholms slottspark.
Referensnummer: Dnr 224-2600/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Drottningholms slottspark (AB3025000), Drottningholms slottsområde (AB351500) och Svartsjö slottspark (AB114500).
Ståthållarämbetet (STÄ) är det ämbete inom Kungliga Hovstaterna som förvaltar H.M. Konungens dispositionsrätt till de kungliga slotten med tillhörande byggnader samt markområden. STÄ svarar för vård och tillsyn av Drottningholms slott ur ett brukarperspektiv. STÄ leds av ståthållaren.
Drottningholms slott och park, liksom övriga kungliga slott har kunglig dispositionsrätt, därför delas slottsarkitektens huvudmannaskap av SFV och Kungliga Hovstaterna genom Ståthållarämbetet (STÄ) som har i uppdrag att vårda, värna och visa de kungliga slotten samt förvalta den kungliga dispositionsrätten. I uppdraget med parkmiljöerna gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drottningholms slott och park, liksom övriga kungliga slott har kunglig dispositionsrätt, därför delas slottsarkitektens huvudmannaskap av SFV och Kungliga Hovstaterna genom Ståthållarämbetet (STÄ) som har i uppdrag att vårda, värna och visa de kungliga slotten samt förvalta den kungliga dispositionsrätten. SFV:s och STÄ:s gemensamma organisation kallas Förvaltningsorganisationen.
Uppdraget kräver erfarenhet av generalkonsultsåtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga parker och miljöer.