207696-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för hantverkstjänster, kyl- och värmepumpsunderhåll.
Referensnummer: KS17.488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet:
Objektet avser uppdrag, kyl- och värmepumpsunderhåll (totalentreprenad) att utföras på löpande räkning efter avrop för Lerums kommun, Aktiebolaget Aspenäs Villastad och Lerum Energi AB. För denna kategori avser kommunen att teckna minst 3 ramavtal, om så är möjligt.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandande upphandlande myndigheter kan tjänster som avtalet berör upphandlas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50511000 Reparation och underhåll av pumpar, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen