207733-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Mjukvara till incheckningsterminaler
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMjukvara till incheckningsterminaler
BeskrivningUpphandlingen avser mjukvara till incheckningsterminaler för Region Sörmland.
Intern identifierareIN-IN26-0086
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetFöregående upphandling nämnd, "Upphandling av Mjukvara till incheckningsterminaler" publicerades via ett öppet förfarande under 32 dagar. Under annonseringstiden kommunicerade Regionen en revidera och längre annonseringstid. Förlängningen trädde aldrig i kraft pga. ett tekniskt systemfel varvid annonseringstiden löpte ut utan inkomna anbud. Upphandlingen publiceras på nytt, med oförändrande förutsättningar genom ett påskyndat förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000