207746-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Företagshälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: GNU 2019/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Säter samt bolagen Räddningstjänsten DalaMitt, AB Borlänge Energi, Falun-Borlängeregionens personal avser upphandla företagshälsovård för kommunens/bolagens medarbetare, i enlighet med Arbetsmiljölagen (1977:1160). Företagshälsovården ska leverera tjänster inom arbetsmiljö- och rehabiliteringsområdet och ska agera som en oberoende expertkompetens för kommunernas/bolagens alla chefer och medarbetare.
Företagshälsovården ska bistå kommunerna/bolagen i dessa processer. Detta gäller främjande, förebyggande och rehabiliterande tjänster för såväl individer, grupper och organisation.
Företagshälsovården ska ha en tydlig avgränsning gentemot traditionell sjukvård. Föreningen Svensk Företagshälsovårds etiska riktlinjer ska tillämpas vid genomförande av uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A: Borlänge kommun, Borlänge Energi, Falun Borlänge Regionen, Gagnef kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde B. Falu kommun
Del nr: 2
Anbudsområde C: Hedemora kommun
Del nr: 3
Anbudsområde D: Säter kommun
Del nr: 4
Anbudsområde E: Räddningstjänst DalaMitt
Del nr: 5