207774-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Djurfoder – Hundfoder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHundfoder
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde som kan tillgodose hela Försvarsmaktens, Polismyndighetens och Tullverkets behov avseende hundfoder. Som samlingsnamnför de tre myndigheterna används ”Avropande myndigheter” i denna upphandling. Separata ramavtal skrivs med respektive myndighet. Avropande myndigheter efterfrågar en leverantör per anbudsområde som i första hand kommer att leverera de i anbudsförfrågan namngivna Varumärkena av foder. Dessa fodersorter har valts då dessa enligt Avropande myndigheters kunskap och beprövade erfarenhet konstaterats vara de foder som uppfyller det behov som Avropande myndigheter ställer på foder till Avropande myndigheters hundar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15700000 Djurfoder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98113:Lot:1