207846-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Flygfotogen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankning inrikes civila flygplatser
Referensnummer: FM2021-4171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09131000 Flygfotogen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för inrikes civila flygplatser för att möjliggöra tankning av Jet A1 för Försvarsmaktens flygfarkoster som exempelvis transport- och statsflyg samt helikopterar. Majoriteten av tankningarna sker i Stockholm samt på ett tjugotal orter runtom i Sverige. Uppskattad årlig förbrukning är ca 1 500 m3 men kan variera från år till år, några volymer garanteras inte.
Anbudsgivaren ska uppfylla kravställd kvalité för produkt samt arbetssätt och rutiner som innehåller referenser till industristandard för branschen. Det finns även vissa krav kopplat till tankning som rör öppettider, betalning och kundtjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen