20785-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Montering av undertak
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - Undertak
Referensnummer: 116/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45421146 Montering av undertak
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal gällande undertaksarbeten såsom plåtkassetter, plattor i bärverk, hygienplattor i bärverk, samt montering av ljudabsorbenter. Även nedmontering av armaturer, detektorer och don. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet.
Med Ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Avtalsanvändare:
Avtalsanvändare inom Göteborgs Stad. För mer information se webbplats: http://www.goteborg.seÖvriga avtalsanvändare:
— Göteborgs kyrkogårdsförvaltning,
— Räddningstjänsten Storgöteborg,
— Göteborgsregionens kommunalförbund och ISGR AB.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka: SEK 6 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421140 Inmontering och installation av byggnadsdelar av metall utom dörrar och fönster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet.
Upphandlingen avser Ramavtal gällande undertaksarbeten såsom plåtkassetter, plattor i bärverk, hygienplattor i bärverk, samt montering av ljudabsorbenter. Även nedmontering av armaturer, detektorer och don. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet.
Med Ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Avtalsanvändare inom Göteborgs Stad. För mer information se webbplats: http://www.goteborg.se.
Övriga avtalsanvändare:
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka: 6 000 000 SEK.
Den angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör Ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Om verksamhet som bedrivs hos avtalsanvändare genom omorganisation överförs till annan juridisk person och behovet av tjänster som omfattas av ramavtal övertas helt eller delvis av den andra juridiska personen äger även denne rätt att använda ramavtalet.
Upphandlingen avslutas genom att Inköp och upphandling och de antagna anbudsgivarna tecknar ramavtal.
AFB.511 Uppgifter från skatte- och kronofogdemyndighet.
AFB.511 i AMA AF 12 utgår och ersätts med följande:
Leverantören ska ha fullgjort sina skyldigheter avseende inbetalning av skatter och socialförsäkringsavgifter samt vara registrerad i aktiebolags- eller handelsregister eller motsvarande register, som förs i det land där Leverantörens verksamhet är etablerad.
Leverantören ska även vara registrerad för mervärdesskatt, undantaget skattefria verksamheter, samt inneha F-skattebevis.
Inköp och upphandling kontrollerar, genom inhämtande av uppgifter från aktuella myndigheter, att Anbudsgivaren uppfyller lag enligt ställda krav avseende sina inbetalningar av skatter och socialförsäkringsavgifter samt registrering. Kravet ska vara uppfyllt per den dag inhämtandet sker. I det fall det inte är möjligt för Inköp och upphandling att få tillgång till de aktuella uppgifterna ska Leverantören när Inköp och upphandling så begär vara beredd att tillhandahålla dessa uppgifter.
Utländsk Leverantör ska, efter begäran från Inköp och upphandling, kunna tillhandahålla bevis i engelsk version som styrker att företaget inte har restförda skulder avseende skatter och socialförsäkringsavgifter i det egna landet med motsvarande information som framgår av Skatteverkets blankett SKV 4820 samt bevis i engelsk version som styrker registrering i det land verksamheten bedrivs enligt landets regler om aktiebolagsregister, handelsregister eller liknande register.