207957-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Programvaruutvecklingstjänster för transaktionsbehandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kassasystem och betalkortsterminaler till Lunds kommun
Referensnummer: KS 2018/0017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212217 Programvaruutvecklingstjänster för transaktionsbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hyra och leverans av kassasystemlösningar inklusive betalkortsterminaler där leverantören tar ett helhetsåtagande gentemot kommunens verksamheter. Ett helhetsåtagande avser leverans av både hårdvara och mjukvara samt utbildning, drift, service, support och underhåll. Detta innebär att leverantören har ansvar för funktion och tillgänglighet för samtliga produkter och tjänster som levereras.
Utöver ovanstående ska även en webbaserad lösning för interna köp av catering finnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31224500 Terminaler, 48110000 Programvara för kassasystem, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48442000 Programvara för finansiella system, 66110000 Banktjänster, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen