207966-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fällningskemikalier
Referensnummer: UH-2023-54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Fällningskemikalier till reningsverk i Mjölby, Motala, Vadstena och Ödeshög för Mjölby kommun, Motala kommun (som även hanterar Vadstenas beställningar via den gemensamma nämnden Vatten och Avfallsnämnden) samt Ödeshögsbostäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mjölby kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Används för dricksvattenproduktion, avloppsrening och i processer inom industrin. Ca 80% används för avloppsrening.
Motala kommun
Del nr: 2
Ödeshög
Del nr: 3