208014-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Medicinska informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system för stråldosregistrering
Referensnummer: RS 2018-05637
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814000 Medicinska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Regiongemensamt IT-system för stråldosregistrering, -övervakning och -optimeringsändamål. Systemet ska stödja insamling, sammanställning och presentation av data för bland annat:
— effektiv rapportering till Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM),
— uppföljning och optimering av stråldoser,
— kvalitetssäkring av utrustningar, undersökningar och behandlingar,
— trendanalyser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemet ska kunna stödja verksamheter i hela Västra Götalandsregionen. I de aktuella verksamheterna finns idag runt 300 utrustningar, två olika RIS och två olika PACS. Eventuellt finns behov av anslutning till ytterligare något IT-system.
Upphandlingen genomförs genom ett förhandlat förfarande i två steg.
— I detta steg ett inbjuds leverantörer att ansöka om att få lämna anbud,
— I steg två bjuds de anbudsgivare som uppfyllt ställda kvalificeringskrav in för att lämna anbud.