Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inre skötsel - Kalmarhem AB
Referensnummer: 19/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
UF1 ALLMÄN ORIENTERING
Kalmarhem förvaltar totalt ca 5 000 lägenheter och ca 23 000 m2 lokaler. Inom Kalmar kommun, där beståndet sträcker sig från Lindsdal i Norr till Påryd i Söder, samt från Smedby i Väst till Varvsholmen i Öst. För mer information om beställaren och områdena, se www.kalmarhem.se. Städuppdraget kan komma att förändras under avtalstiden på grund av utförsäljningar eller nyproduktion av fastigheter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmarhem förvaltar totalt ca 5 000 lägenheter och ca 23 000 m2 lokaler. Inom Kalmar kommun, där beståndet sträcker sig från Lindsdal i Norr till Påryd i Söder, samt frånSmedby i Väst till Varvsholmen i Öst. För mer information om beställaren och områdena, se www.kalmarhem.se. Städuppdraget kan komma att förändras under avtalstiden på grund av utförsäljningar eller nyproduktion av fastigheter.