208093-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Upphandling ramavtal hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder, Gällivare kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling ramavtal hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder, Gällivare kommun
Beskrivning: Uppdraget omfattar hyra och tvätt av arbetskläder för socialförvaltningens samtliga verksamheter. Uppdraget innebär ett totalansvar för hela kedjan, samtliga ingående tjänster, såsom men ej begränsat till, hyra textilier, tvätt, efterbehandling, distribution, kassation och utbyte, lagerkostnad, normalt svinn dvs. normal kassation, emballage, administration, vagnar och transporter. Krav på vara och tjänst framgår i sin helhet av upphandlingsdokumenten inkl. bilagor.
Intern identifierare: SN/2025-00140
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000