208112-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av gipsavfall
Referensnummer: 22/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser mottagande av gipsavfall från sortergårdar för behandling och materialåtervinning.
Inledning
June Avfall & Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende omhändertagande av gipsavfall från sortergårdar (återvinningscentraler) för materialåtervinning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Avfallet kommer från hushåll, företag och verksamheter som lämnar gipsavfall på Beställarens sortergårdar. Avfallet lämnas i framför allt öppna containrar som sedan transporteras till Leverantörens behandlingsanläggning eller omlastningsstation belägen inom Jönköpings kommun, där avfallet tippas.I uppdraget ingår inte transport till och från sortergårdarna då dessa transporter ombesörjs av Beställarens transportör.När gipsavfallet har lämnats av vid omlastningsstation/behandlingsanläggning övergår ansvaret och ägandet av avfallet till Leverantören.Leverantören ska ha en kalibrerad fordonsvåg eller likvärdig metod för att väga mängden avfall på sin omlastningsstation/behandlingsanläggning.Leverantör ansvarar för att allt gipsavfall kommer till godkänd behandlingsanläggning som innehar samtliga tillstånd som krävs. Gipsavfallet ska materialåtervinnas. Eventuellt restavfall som uppstår ska så långt det är möjligt materialåtervinnas.Leverantören kan fritt välja vart den vill sälja materialet när det är färdigbehandlat efter de krav som mottagaren har på det.
Uppskattad årsvolym är ca 800 ton gipsavfall. Under år 2021 uppgick antal transporter till 100 stycken men kan variera från år till år.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3000000 kronor.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 4 000000 kronor
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.