208133-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete för farleder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Malmporten, muddring av farled nr 701, nr 763, nr 764 samt muddring och utfyllnad av Skvampens djuphamn
Referensnummer: 22-05642
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45247100 Anläggningsarbete för farleder
II.1.4.
Kort beskrivning
Muddringen inom Projekt Malmporten omfattar muddring av ca 21 miljoner tfm3 massor. Majoriteten av massorna kommer att dumpas men en viss del kommer att användas för utfyllnad till ny djuphamn.
Åtgärderna är synkroniserade med motsvarande kapacitetsökning som utförs av Luleå hamn AB, i form av Ny Djuphamn med kajlängd om ca 1068 m.
Sjöfartsverket ansvarar för åtgärder och kostnader utanför hamnområdesgräns. Luleå Hamn AB ansvarar för åtgärder och kostnader innanför hamnområdesgräns.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Muddringen inom Projekt Malmporten omfattar muddring av ca 21 miljoner tfm3 massor. Majoriteten av massorna kommer att tippas men en viss del kommer att användas för utfyllnad av nytt hamnområde. Åtgärderna är synkroniserade med motsvarande kapacitetsökning som utförs av Luleå hamn, i form av Ny Djuphamn med kajlängd om ca 1068 m.
Sjöfartsverket ansvarar för åtgärder och kostnader utanför hamnområdesgräns. Luleå Hamn ansvarar för åtgärder och kostnader innanför hamnområdesgräns.