208144-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av en sportbar och ett café
Referensnummer: SDA 2019-00370
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av två objekt
Objekt 1
Restaurang i Sky City på Arlanda som ska bedrivas som en amerikansk sportbar och erbjuda flygplatsens besökare en komplett upplevelse av amerikansk mat med möjlighet att i restaurangen även kunna ta del av olika sportevenemang på bildskärmar.
Objekt 2
Ett café inne på Terminal 5 Arlanda, med syftet är att skapa en mötesplats i väntan på avgående flyg. Caféet ska kunna hantera behovet från resenärerna vad gäller mat, dryck och service. Sortimentet skall bestå av ett komplett och kvalitativt café- och restaurangutbud med en italiensk profil där kaffet står i centrum.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen