208214-2018 - ÄndringSverige-Katrineholm: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av skola -F-6 Skola Norr
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Behovet är en skola för 630 elever och skolan ska vara modern med ny teknik och planeras utifrån tre särskilda aspekter: ekologisk, ekonomisk och social hållbarhet.