Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinsnöröjning och halkbekämpning fastigheter -Umeå tätort
Referensnummer: 20060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34143000 Fordon för vinterväghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar maskinsnöröjning i Umeå tätort på kommunens fastigheter. Uppdraget avser snöröjning, halkbekämpning samt efterarbeten. Fastigheterna är indelade i ett antal delområden där anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera områden. Köparen utser sedan efter upphandling entreprenör för respektive område. Endast en leverantör/utförare antas per område.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Ytterligare CPV-kod(er) 34143000 Fordon för vinterväghållning, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 2 -Teg, Böleäng, Röbäck
Del nr: 2
II.2.2.
Delområde 3 -Ersboda, Ersmark, Mariehem
Del nr: 3