208217-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vellinge: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll, vidareutveckling och uppgraderingar av verksamhetssystemet ProCapita/Lifecare med tillhörande programprodukter/moduler.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun har för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll, vidareutveckling och uppgraderingar av verksamhetssystemet ProCapita/Lifecare med tillhörande programprodukter/moduler.
Systemets huvudfunktion är som systemstöd för Vellinge kommuns och Omsorgsavdelningens verksamheter. Vellinge kommun har behov av support, underhåll och viss utveckling av systemet för att det ska fungera på ett ändamålsenligt sätt, däribland att i samband med denna upphandling uppdatera delar av systemets gränssnitt.
Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft under vilken avtal inte kan tecknas. Avtalsspärren gäller t.o.m. 2023-04-13.
Avtalstiden är 8 år med möjlighet till förlängning 1+1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72210000 Programmering av programpaket, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vellinge kommun har genomfört en marknadsundersökning för att utreda om det finns någon annan leverantör än Tieto Sweden AB som kan utföra de aktuella tjänsterna avseende Procapita/Lifecare. Härvid har ett flertal kommuner runtom i landet kontaktats samt även den befintliga leverantören Tieto Sweden AB samt andra leverantörer av liknande system. Kommunen kan inte med stöd av det ursprungliga avtalet hävda rätt till åtkomst av källkod, och har under alla förhållanden inte kunskap eller möjlighet att i egen regi utföra nödvändiga åtgärder för att underhålla och utveckla systemet till bibehållande av ändamålsenlig funktionalitet. Dessa åtgärder kan endast tillhandahållas/utföras av den ursprunglige leverantören av systemet. Vellinge kommun bedömer därför att endast Tieto Sweden AB kan komma i fråga som leverantör av samtliga aktuella tjänster kopplade till Procapita, på grund av tekniska skäl och ensamrätt jämlikt 6 kap. 14 § punkterna 2 och 3 LOU.