208371-2020 - ResultatSverige-BORÅS: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 19/223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan i Borås (HB) bjuder in leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av Kommunikationstjänster; Huvudbyrå, PR-byrå, Eventbyrå, Konferensbyrå och Produktionsbyrå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde 1 Huvudbyrå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde 1 Huvudbyrå omfattar tjänster inom marknadsföring, kommunikation i olika kanaler inklusive webb, strategi och varumärke.
Avtalsområde 2 PR-byrå
Del nr: 2
79416000 Public relations
Avtalsområde 2 PR-byrå omfattar tjänster inom opinionsbildning och strategisk kommunikation samt omvärldsbevakning.
Avtalsområde 3 Eventbyrå
Del nr: 3
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
Avtalsområde 3 Eventbyrå omfattar event inom olika områden. Exempel på event kan vara mässor, akademiska tillställningar, mingel och andra aktiviteter.
Avtalsområde 4 Konferensbyrå
Del nr: 4
79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
Avtalsområde 4 Konferensbyrå omfattar fullservicelösning inom konferensområdet, d.v.s. kongress-stöd, konferenser, såväl vetenskapliga som allmänna, samt konferensbokningstjänst.
Avtalsområde 5 Produktionsbyrå
Del nr: 5
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79822500 Grafisk formgivning
Avtalsområde 5 Produktionsbyrå omfattar arbete utifrån högskolans grafiska profil eller klara mallar med original till trycksaker som foldrar, rapporter, årsredovisning samt annat marknadsföringsmaterial.