208385-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Restaurang- och serveringstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av butik, caféer och restauranger vid Akademiska sjukhuset.
Referensnummer: UPPH2017-0063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tjänstekoncession för butik, caféer och restauranger enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt och tillhörande bilagor.
Idag finns avtal som löper ut 14.1.2018 (Ing 70 restaurang/butik, café ing. 95-96,78-79 och 30) och 31.3.2018 (restaurang Kannan psyk.hus). Nytt café i ing. 100 beräknas var klar prel. från 1.12.2018.
Anbudstidens utgång:
Anbud ska vara angiven adress tillhanda senast 2.7.2017 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen