208411-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2019, SLL450
Referensnummer: LS 2018-0534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva leveranser av läkemedel inom diverse olika ATC-koder till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, äldreboenden samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat. Upphandlingen avser en delmängd av de läkemedel som avses upphandlas inför 2019. Omfattning och beskrivning av efterfrågade läkemedel/positioner i upphandlingen framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 825 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-217
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För mer detaljerad information om läkemedel som efterfrågas hänvisas till upphandlingsdokumenten.