208434-2022 - ResultatSverige-Växjö: Högre utbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022: Upphandling av utbildningstjänst avseende akademiska kurser i Tyska, förlagd till Tyskland, 30 högskolepoäng
Referensnummer: 2022/11-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80300000 Högre utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
1TY101 Tyska i Berlin, grundkurs (30 högskolepoäng)
1TY101 Tyska i Berlin, grundkurs (30 högskolepoäng) som ges på helfart, dagtid, på vårtermin och hösttermin.
Kursplats: Tyskland
Kursinnehåll: Leverantören följer gällande kursplan inkl. läromedelsförteckning.
Antal studenter: Vi räknar med 15 studenter. Antalet grupper kan variera beroende på antalet studenter som söker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om antalet studenter överskrider 15 stycken blir ersättning per student 5 230 SEK. Om behovet av gruppdelning uppstår ersätts detta med beloppet 15 240 SEK. Om antalet studenter i en kurs är mindre än 12 kommer kursen inte att genomföras. Senast 4 veckor innan kursstart meddelas leverantören om kursen inte kommer att genomföras. Leverantören har ingen rätt att kräva ekonomisk ersättning från universitetet om kursen ställs in fyra (4) veckor innan kursstart.
Antal timmar:Anbudsgivaren skall genomföra undervisning och tillhandahålla administrativa tjänster, enligt nedan:
6 kursmoduler på totalt 120 lektioner à 45 minuter vardera (90 undervisningstimmar per grupp)
20 undervisningstimmar à 45 minuter för guidade utflykter
2 examinationstillfällen för 3 kursmoduler (administration och genomförande)
Planering och administration i samband med kursen i Tyskland
I kursen ingår 90 timmars undervisning per grupp, fysiskt på plats.
Lektionstid: Dagtid:Material: Leverantören bekostar ev. undervisningsmaterial, ej litteratur. Linnéuniversitetet tillhandahåller lärplattform och e-mötesverktyg till undervisande lärare och registrerade studenter.Lokaler: Leverantören tillhandahåller egna lokaler som är dokumenterat väl anpassade för ändamålet.Övrigt: Leverantören ansvarar för rapportering av närvaro och utvärdering.