208436-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lagring av SWIFT-meddelande
Referensnummer: Dnr 2023-00499
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har behov av ett sökbart arkiv för SWIFT-meddelanden för den trafik som rör avveckling av Riksbankens finansiella transaktioner. Behovet rör främst tre områden:
• Historiskt behov från ett revisionsperspektiv inklusive lagkrav bokföring mm • Reservrutiner och kontinuitet • Informationssökning dagliga arbetet på enheten
Tjänsten ska inte kräva externa licenser och beroenden till. Vidare behöver riktighet och konfidentialitet säkerställas tekniskt på en nivå som håller dagens krav på IT säkerhet. Inloggningen ska stöda MFA (Mutli Factor Authenticattion. Installation och laddning av historiskt data ska ta en dag i arbetstid. Lösningen ska vara on-prem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32584000 Datalagringsmedia, 48463000 Programvara för statistik, 48611000 Programvara för databas, 48612000 Databashanteringssystem, 48614000 Datainsamlingssystem, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen