208454-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Säker digital kommunikation (SDK)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSäker digital kommunikation (SDK)
BeskrivningLinköpings kommun har i nuläget inget system likt säker digital kommunikation (SDK). Tjänsten SDK är en digital infrastruktur, som gör det möjligt för kommuner, regioner, statliga myndigheter och andra offentliga aktörer att utbyta känslig och sekretessbelagd information digitalt. Tjänsten är en funktionsbrevlåda som endast personer med tilldelad behörighet kan komma åt. Att fortsätta nyttja nuvarande sätt, likt rekommenderat brev, post och fax, är inget säkert sätt och SDK har tagits fram som ett alternativ till dessa. För att tillmötesgå detta behov och att börja skicka sekretessbelagda och känsliga underlag på ett säkert sätt, är syftet att upphandla ett systemstöd för SDK. Målet är att införa detta på en pilotverksamhet och sedan breddinföra i kommunen de kommande åren. Detta projekt kommer att tillse och införa ett systemstöd för SDK, med tanke att skicka känslig och sekretessbelagd information mer säkert och att ta bort faxen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97087:Lot:1