208514-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PC, bildskärmar och tillbehör
Referensnummer: IN-IN23-0150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal av PC, bildskärmar och tillbehör i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Det totala värdet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 41 MSEK per år. Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30231300 Bildskärmar, 30237410 Datormus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 41 MSEK per år. Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet i ramavtalet är 164 MSEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås. Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.