20862-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Oskadliggörande av vapen och ammunition
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mine Detector
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3: Försvarstjänster, militära försvarstjänster och civila försvarstjänster
Nuts-kod SE Sverige,SE11 Stockholm
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tenderers are hereby invited to participate in the procurement of mine detectors. The mine detector is a detection system designed to detect and localise mines, UXO and IED with a minimal metal content in different ground conditions. The mine detector is essential for the Swedish Armed Forces to be able to maintain mobility and personal safety in an arena where there is mine, UXO and IED threats.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90523100 Oskadliggörande av vapen och ammunition, 90523200 Desarmering av bomber
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 371 600 EUR
exkl. moms