208634-2018 - ResultatSverige-Stockholm: TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende IR-kameror i SWIR, MWIR och LWIR områden.
Referensnummer: FOI-2017-1866
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avancerade och enkla IR-kameror i de aktuella våglängdsbanden SWIR, MWIR och LWIR. Upphandlingen har två anbudsområden, där avancerade IR kameror riktar sig mot forskning och utveckling och enkla IR kameror riktar sig mot övervakning.
Upphandlingsobjektet.
Upphandlingen avser avancerade och enklare IR kameror i SWIR, MWIR och LWIR områdena med tillbehör till dessa samt hyra av utrustning. Även tjänster kan förekomma.
Upphandlingen är delad i två (2) anbudsområden.
Omfattning och förutsättningar i övrigt enligt upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32333200 Videokameror, 35125300 Övervakningskameror, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38651000 Kameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen