208672-2022 - ÄndringSverige-Karlskrona: Larmövervakningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila Personlarm
Referensnummer: KS 2022/439 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet/er
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.AB Karlskronahem 556114-6662
Produkten och Tjänsten
Karlskrona kommun avser upphandla mobila personlarm med positionering och larmmottagning.
De upphandlande myndigheterna efterfrågar en paketlösning där det ska ingå enhet med mobilabonnemang, administration av enhet och abonnemang, portal för administration, larmmottagning, service och support.Syftet är att skapa trygghet för medarbetare i olika verksamheter i utsatta situationer dygnet runt.
Beställaren eftersträvar en samlad hantering av personlarm och larmmottagning.Upphandlingen avser två typer av enheter med olika krav, båda ska offereras.