See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: ARN&BMA Ramavtal Projektering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för Projektering för Stockholm Arlanda Airport (ARN) samt Bromma Stockholm Airport (BMA). Ramavtalet omfattar projekt med en totalbudget om upp till 70 MSEK samt projekt med projektbudget över 70 MSEK då det aktuella projekteringuppdraget understiger 1 MSEK. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: K
Beskrivning: Byggkonstruktör (K), CAD/BIMhandläggare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101751:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: M/VA/G/Z/T
Beskrivning: Markprojektör (M), VA-projektör (VA), Geotekniker (G), Mätning/geodesi (Z), Trafik- och vägprojektör (T), Ledningssamordning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101751:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: VS/SPR/SÖ/V
Beskrivning: VS-projektör (VS), Ventilationsprojektör (V), Sprinklerprojektör (SPR), Styr- och övervakningprojektör (SÖ)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101751:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: E
Beskrivning: El-, Tele-, Data-, Elkraft-, Brandlarmsprojektörer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101751:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: BR
Beskrivning: Brandprojektör (BR)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101751:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: H
Beskrivning: Transportprojektör, Hissprojektör (H)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101751:Lot:6