208748-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Pipetter för laboratorier och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pipetteringsrobot
Referensnummer: RS 2022-03861
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen (VGR) avser upphandla pipetteringsrobotar för pipettering i rör och 96-hålsplattor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
En pipetteringsrobot med 8-kanalshuvud.
•En pipetteringsrobot med 96-kanalshuvud.
•Tillhörande instrumentbord.
•Leverans, installation och driftsättning inklusive uppsättning av metod enligt bilaga 06 Skriptbeskrivning för drift av robot under provtid.
•Dator, programvara och licenser för styrning av systemets moduler samt export/import av data.
•Utbildning och applikationssupport.
•Förbrukningsvaror; pipettspetsar.
•Option på ytterligare två robotar.
•Service, support och reservdelar.
•Applikationsexpertis och skriptprogrammering om minst 16 arbetstimmar per robot