208760-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Supportavtal expertstöd PostgreSQL, PostGIS och Slony
Referensnummer: 2021/574/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har behov av en expertpartner för support av PostgreSQL, PostGIS och Slony.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI har behov av ett konsultstöd/expertstöd för support av PostgreSQL, PostGIS och Slony.
SMHI har PostgreSQL som det rekommenderade valet av databashanterare på SMHI och har ganska många applikationer och verksamhetskritiska system som använder sig av den. De funktioner och tjänster som våra applikationer ska tillgodose har ett väldigt brett spektra, allt från insamling och lagring av stora datamängder för observationer och modellberäkningar till publika samhällstjänster med ett stort användarantal. En del tjänster används internt av vår produktion och forskningspersonal och en del säljs och används av externa kunder. Genomgående är kraven på tillgänglighet stort och likaså förändringstakten i vårt utvecklingsarbete.
SMHI upprätthåller en standardmiljö för PostgreSQL som våra utvecklingsteam använder sig av för att köra sina databaser i. Inom SMHI har SMHI en teknisk funktion som ansvarar för utvecklingen av vår standardmiljö för databaser. Funktionen ser till att SMHI får in nya versioner av programvarorna och tar fram verktyg för statistik och övervakning av databaserna.
I standardmiljön körs flera databaser i samma databashanterare. För vissa system har man en dedicerad databashanterare och för vår realtidsproduktion gällande observationer har SMHI en replikerad databasmiljö med flertal servrar. För närvarande kör SMHI version 11 av PostgreSQL och har påbörjat migrering till PostgreSQL 13. SMHI strävar efter att hålla hela vår DB-miljö på samma PostgreSQL version.