Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjebuss för prövande Stockholm
Referensnummer: 2021/0355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att tillhandahålla linjelagda bussresor för Pliktverket. Upphandlingen avser transport av mönstrande mellan Cityterminalen och Pliktverkets lokaler på Gärdet i Stockholm. Syftet är att de mönstrande inte ska färdas i kollektivtrafiken till och från mönstring för att minska smittspridning.
Den precisa omfattningen och beskrivningen av efterfrågad tjänst framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 6
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
6 förlängningar á 1 månad