208781-2018 - ÄndringSverige-Härnösand: Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster 2018
Referensnummer: 18RS263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av tandtekniska tjänster. Tillverkning av specialanpassade produkter samt tjänster från tandtekniskt laboratorium.
Fast protetik, Avtagbar protetik, Implantat, Bettfysiologi, Ortodonti, Tjänst som underleverantör till Folktandvården Tandteknik Örnsköldsvik.
Investeringar i Scanners för digitala avtryck görs löpande. Som leverantör av tandtekniska tjänster, till Region Västernorrland Folktandvården, ska man kunna ta emot de scannade avtrycken för framställan av tandtekniskt arbete.
Det totala värdet för denna upphandling beräknas till 28 miljoner, inklusive option.