208784-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östhammar: Köksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köks-och serveringsutrustning
Referensnummer: KS-2019- 276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av köks- och serveringsutrustning. Bland annat tallrikar, bestick, glas, kokkärl, stekpannor, utensilier, kantiner, värmeboxar. Vidare omfattar upphandlingen professionella maskiner och elektronisk utrustning för storkök som till exempel köksmaskiner, blandningsmaskiner, kaffebryggare, köksvågar och kökstermometrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221180 Köksredskap, 39221200 Bordsservis, 39223000 Skedar, gafflar, 39223100 Skedar, 39223200 Gafflar, 39241120 Köksknivar, 39314000 Utrustning för industrikök, 42959000 Diskmaskiner för storkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen